
Ešte pred tým, ako sme sa stali rodičmi, prisahali sme si, že nikdy nebudeme ako naši rodičia, že nebudeme robiť tie isté veci a na 100% sa vyhneme rodičovským chybám.
Ešte pred tým, ako sme nastúpili do vlaku rodičovstva, sme nie celkom rozumeli tomu, prečo tie cudzie deti tak vyvádzajú. V duchu sme si hovorili, že nám sa taká scéna v obchode či u lekárky nikdy neprihodí.
Ešte pred tým, ako sme si priniesli domov tie sladké stvorenia, sme sa možno pohrávali s myšlienkou, čo tie ženy na materskej dovolenke robia s toľkým voľným časom.
Boli sme pevne rozhodnutí, že keď sa staneme rodičmi, tak dáme svojim deťom všetku lásku a zahrnieme ich nikdy nekončiacim pochopením a bezhraničnou trpezlivosťou.
A potom príde realita a zážitok toho, že to
celkom nefunguje podľa našich predstáv.
Prečo?
Možno preto, že sa v tom všetkom rodičovskom zatúlame a na začiatok si nedoprajeme to, čo sami potrebujeme. Niekedy si dokonca nedoprajeme ani zhovievavosť, láskavosť, pochopenie či sebaprijatie.

Existuje nejaký rodičovský manuál? Ak áno, tak kde ho nájdem? Som pripravená siahnuť aj do úspor. Určite to stojí za tie desaťročia pohody a pokoja. Hovorila som si, keď som sa brodila rodičovskými ťažkosťami.
Knihy, workshopy, prednášky a časopisy sú super, ale čo ak nezapadajú do jedinečnosti rodičovskej, výchovnej či partnerskej situácie.
Pri sprevádzaní rodičov na ich ceste myslím práve na tento stále prítomný a zažitý fakt. Každý je jedinečný, každá rodina je výnimočná a každá situácia je iná a vyžaduje si špecifickú pozornosť.
Ak sa pustíme spolu do „práce“ postupne si napíšeš vlastnú, funkčnú „príručku“ rodičovských riešení na rôzne situácie a príležitosti.
Objavíš nový spôsob, ako sa prejaviť či reagovať v náročných situáciách. Nájdeš dokonca nové možnosti, ako podporiť tvoje deti k tomu, aby ste viac spolupracovali a zažívali viac pohody a harmónie.
V priebehu našich stretnutí sa budeme venovať rôznym témam z rôznych uhlov pohľadu. Sú to témy, ktoré sú podľa mojej skúsenosti kľúčové pre pozitívnu zmenu, ktorú chceš vidieť zažiť a nechať ju rásť.
Je to tvoja cesta, je to tvoj (teda váš) život a ja sa budem cítiť poctená, ak ťa na kúsku tejto cesty budem môcť sprevádzať a byť ti v niečom užitočná.
OBLASTI CEZ KTORÉ SA OPLATÍ SPOLOČNE PREKRÁČAŤ
EMOČNÁ INTELIGENCIA
Vďaka tomu, že sa naučíš rozpoznávať, pomenovávať a navigovať svoje emócie...
EMOČNÁ INTELIGENCIA
Vďaka tomu, že sa naučíš rozpoznávať, pomenovávať a navigovať svoje emócie želaným smerom, získaš vnútornú stabilitu, ktorú tvoje deti potrebujú cítiť ako základ bezpečia. Cez tvoj vlastný rast a zmenu sa tvoje deti naučia ako narábať s (mocnými) emóciami.
UŽITOČNÉ A NEUŽITOČNÉ VZORCE
Každý z nás má svoje naučené vzorce správania. Niektoré sme prebrali od rodičov,...
UŽITOČNÉ A NEUŽITOČNÉ VZORCE
Každý z nás má svoje naučené vzorce správania. Niektoré sme prebrali od rodičov, učiteľov, priateľov, iné sme si vybudovali sami počas života. V kontexte rodičovstva je dôležité preskúmať, ktoré vzorce správania nám pomáhajú a ktoré nám bránia v porozumení, komunikácii a spolupráci (nie len) vo výchove. Je celkom možné, že práve niektoré neužitočné vzorce správania či premýšľania prispievajú k problémom, ktorým čelíš.
HRANICE
Hranice sú dôležitým, ak nie najdôležitejším aspektom funkčného a spokojného rodičovstva. ..
HRANICE
Hranice sú dôležitým, ak nie najdôležitejším aspektom funkčného a spokojného rodičovstva. Hranice vytvárajú bezpečie a porozumenie. Nastavenie a poznanie hraníc nás spája s našimi potrebami, ktoré vďaka tomu môžu byť naplnené. Hranice nám pomáhajú cítiť sa v bezpečí. Mnohé rodičovské výzvy súvisia práve s témou hraníc.
SPÚŠŤAČE
Stalo sa ti, že pri cudzom dieťati si dokázala reagovať pokojne a s porozumením, kým pri...
SPÚŠŤAČE
Stalo sa ti, že pri cudzom dieťati si dokázala reagovať pokojne a s porozumením, kým pri vlastnom ti v podobnej situácii už praskli nervy? Zaujímavé však?
V téme spúšťače spolu objavíme čo sú spúšťače (červené gombíky) rôznych situácií a reakcií. Dá ti to väčší vhľad do toho, prečo niektoré metódy v tvojom rodičovstve fungujú, kým iné nie. Nájdeme aj spôsob, ako to celé vylepšiť.
KONTROLA
S bábätkom na rukách máme pomerne veľkú rodičovskú kontrolu. Postupom času sa naše...
KONTROLA
S bábätkom na rukách máme pomerne veľkú rodičovskú kontrolu. Postupom času sa naše dieťa začína osamostatňovať a už toho máme v rukách o niečo menej. Pri puberťákovi môžeme mať pocit, že v rukách nemáme už celkom nič. V rodičovstve je dôležité naučiť sa postupne pracovať s témou KONTROLY a naučiť sa kedy a kde postupne púšťať kontrolujúce opraty a vytvárať väčší priestor slobody. Téma kontroly je dôležitá v kontexte spojenia s našimi deťmi a tiež pre náš vnútorný pokoj.
OČAKÁVANIA
Sme ľudia a všetci máme svoje očakávania a túžby. Rovnaké to je i v téme rodičovstva...
OČAKÁVANIA
Sme ľudia a všetci máme svoje očakávania a túžby. Rovnaké to je i v téme rodičovstva. Mnoho rodičov nemá svoje očakávania voči deťom zvedomené a celkom nevedome sa tak vytvára tlak na oboch stranách, čoho dôsledkom je postupné prerušenie vzájomného spojenia. Ak chceme zostať v spojení so svetom našich detí je nevyhnutné mať povedomie o našich rodičovských očakávaniach a vedome s nimi pracovať.
SPRÁVANIE
To, ako sa prejavujeme cez správanie, úzko súvisí s tým, čo zažívame a ako sa cítime. Dá sa...
SPRÁVANIE
To, ako sa prejavujeme cez správanie, úzko súvisí s tým, čo zažívame a ako sa cítime. Dá sa povedať, že správanie je vonkajší prejav vnútorného sveta. My sa spoločne pozrieme na to, čo je skryté za prejavmi správania, aké emócie, potreby a túžby. V tomto smere porozumenie a iný pohľad na veci a situácie vedia byť pre zmenu kľúčové.
KOMUNIKÁCIA
Na dorozumievanie sa s okolím využívame najviac komunikáciu. Nejde však len o to čo ...
KOMUNIKÁCIA
Na dorozumievanie sa s okolím využívame najviac komunikáciu. Nejde však len o to čo hovoríme, ale aj ako to hovoríme a kedy to hovoríme. V téme komunikácie sa spolu pozrieme na to, ako, čo a prečo komunikuješ a aký to má dopad na rôzne rodičovské situácie a výzvy, ktorým čelíš. Jazyk je dvojsečný meč. Ak chceme mať zdravé a naplnené vzťahy, je dobré sa ho naučiť vhodne používať.
Podnikneme spolu cestu, ktorou keď prejdeš krok za krokom, priblížiš sa k zmene po ktorej túžiš. Nájdeme spôsob, ako budeš môcť byť na seba a svoje deti právom hrdá.
Naučíš sa, ako vychovávať deti ktoré sú odvážne, sebavedomé, zodpovedné, empatické a pripravené na plnohodnotný a naplnený život.
Mám smelý predpoklad, že v tvojom rodičovstve sa tiež objaví viac radostných a pozitívnych chvíľ.
Tak ako?
Si pripravená ukončiť nekonečné dohadovanie, vyjednávanie, trucovanie, krik, prehováranie a boje?
Si pripravená pozrieť sa „na zúbok“ trestom, odmenám, zákazom, vyhrážkam, počítaniu do 10 a nekonečnému dohováraniu bez účinku?
Ak chceš, pomôžem ti nájsť efektívnejšie spôsoby výchovy a rodičovstva. Veď celkom otvorene, tie vyššie popísané metódy aj tak až tak dobre nefungujú. Či?
Ak chceš skúsiť ako inak by to mohlo u vás doma vyzerať, pokojne sa mi ozvi. Máš u mňa 20 minútový bezplatný rozhovor.


S čím sa na mňa napríklad rodičia obracajú?
- Ujasniť si vyhovujúci výchovný štýl pre ich dieťa i celú rodinu.
- Nájsť vhodnú rovnováhu medzi: „urob ako som ti povedala“ verzus „urob, ako chceš“
- Nemáme režim: Deti aj dospelí sú zmätení ne-pravidlami ktoré ne-máme: ako ich užitočne nastaviť?
- Rodičia cítia napätie z neustáleho skúšania napredovať v nejakej konkrétnej situácii
- Deti cítia tlak na výkon, nepohodu.
- Deti nerešpektujú dohody a komunikujú drzo, nevhodne alebo vôbec.
- Deti vyžadujú neustálu pozornosť a zapojenie rodiča.
- Už je to cez čiaru – potreba vhodne nastaviť hranice výchovy.
- Stupňujúce sa konflikty medzi rodičmi a deťmi.
- Rodič sa pristihol: som ako moja mama/otec – chcem to inak.
- Som rodič perfekcionista.
- Ako zladiť – nastaviť čas strávený s rodinou a iné povinnosti.
- Kam som sa stratil/a pod nálepkou mama/otec?
- Ako hovoriť s deťmi o sexualite a šteklivých témach?
- Ako zvládnuť rodičovstvo + partnerstvo + podnikanie a nevyhorieť.
Konkrétne výzvy, ktoré rodičia riešia:
- Záchvaty hnevu.
- Nepočúvanie.
- Súrodenecká rivalita.
- Domáce úlohy .
- Ranná rutina.
- Večerná rutina.
Odmietanie detí:
- Prebrať zodpovednosť.
- Zapájať sa do domácich prác a aktivít.
- Účasť na spoločnom rodinnom čase.
- Všetkého a za každých okolností.
Iné dôležité témy:
- Príliš kontrolujúci rodič .
- Zahltený rodič bez vhodných rodičovských nástrojov.
- Deti, ktoré nespolupracujú inak, ako pod vyhrážkou či úplatkom.
- Príliš veľa času s telefónom či tabletom.